Svamp i tagkonstruktion og isolering skal ikke dækkes til med ekstra isolering, før årsagen er fundet. Hos Calidi hjælper vi private boligejere og mindre boligforeninger på hele Sjælland og Lolland-Falster med at vurdere fugt, skimmel og svampeangreb i loft og tag, så du får en løsning, der både stopper skaden og forbedrer husets energitilstand.
Når fugt eller mangelfuld ventilation får skimmelsvampevækst til at sætte sig på de koldeste overflader, kan efterisolering i den forkerte rækkefølge forværre problemet. Calidi kombinerer over 23 års brancheerfaring med certificeringer fra blandt andet ISODAN, ISOCELL og Nviro, og vi håndterer også skimmel, svamp og insektangreb som en del af den samlede opgave.
Calidi hjælper ved svamp i tagkonstruktion og våd isolering
Hvis du har mistanke om svamp i tagkonstruktionen, starter Calidi ikke med at sælge dig mere isolering. Vi starter med at vurdere, om problemet skyldes opfugtning, utilstrækkelig ventilationsspalte, fejl i undertag, våd isolering eller en kombination af flere forhold.
“Calidi bygger vurderingen på over 23 års erfaring med isoleringsløsninger og fugtrelaterede problemer.”
Når der er fugtig eller våd isolering med skimmelvækst, er den rigtige løsning typisk at finde kilden til opfugtningen, fjerne den skadede isolering, udbedre konstruktionen og afrense angrebne områder, før ny isolering kommer på plads. Calidi samler rådgivning, udsugning af gammel isolering, håndtering af skimmel og valg af ny isoleringsløsning, så du undgår at betale for en løsning, der skjuler skaden i stedet for at løse den.
“Calidi har 180+ Trustpilot-anmeldelser, som giver dig et ekstra lag tryghed før du vælger leverandør.”
Du får også et klart svar på, om opgaven kan løses som en isolerings- og fugtudbedring, eller om skaden er så omfattende, at der først skal ske en større tagrenovering. Det er vigtigt, fordi råd og svamp i bærende dele kan kræve en totalrenovering af tagkonstruktionen, før ny isolering giver mening.
Sådan undersøger Calidi fugt, ventilation og skader før ny isolering
Calidi gør processen konkret, så du hurtigt ved, hvad der skal ske først, og hvad der kan vente. Det reducerer risikoen for fejlinvesteringer og gør det lettere at tage stilling til både økonomi, tidsplan og omfang.
En typisk vurdering kan omfatte:
- Gennemgang af loft og tagrum: Vi ser på synlige tegn på skimmel, mørke aftegninger, lugt, kondens, våd isolering og mulige kuldebroer.
- Vurdering af ventilation og opfugtning: Calidi undersøger, om fugtbalancen er forstyrret af manglende ventilation, fejl i konstruktionen eller lokale fugtkilder.
- Isoleringsfaglig plan: Vi vurderer, om isolering kan bevares, skal udskiftes delvist eller skal fjernes i større omfang.
- Materialevalg og energivejledning: Vi rådgiver om papiruld, stenuld, glasuld, træfiber eller andre relevante løsninger ud fra konstruktion og fugtforhold.
- Supplerende bygningstermografering: Når det er relevant, bruger Calidi termografi til at gøre varmetab og problemzoner mere tydelige.
Når fugtproblemet er løst, og konstruktionen er klar til ny isolering, kan Calidi i mange tilfælde udføre komplet loftsisolering inklusive gangbro, vindplader og lofttrappe på én dag. Det betyder, at du hurtigere får et loft, der både er sundere og bedre isoleret.

“Calidi kan i mange tilfælde udføre komplet loftsisolering på én dag, når tagkonstruktionen er klar.”
Vi gør også omfanget tydeligt tidligt i forløbet. Hvis der er tale om alvorlige skader, hvor en ny tagkonstruktion skal opbygges, hjælper Calidi med isoleringsdelen og de varmeisoleringskrav, som den nye bygningsdel skal leve op til, så du ikke først reparerer og bagefter må gøre arbejdet om.
Isolering og svampeudbedring for boligejere og boligforeninger på Sjælland
Calidi arbejder for dig, der gerne vil have en praktisk og gennemsigtig løsning uden at skulle koordinere flere led selv. Vi hjælper både ejere af parcelhuse, ældre villaer, rækkehuse og mindre boligforeninger, hvor loft og tag giver tegn på fugt, lugt eller begyndende skimmel.
| Situation | Hvad Calidi gør | Hvad du får |
|---|---|---|
| Skimmel på loft eller underside af tag | Vi vurderer fugtkilde, ventilation og isoleringens tilstand | En plan for, hvad der skal fjernes, renses og genopbygges før efterisolering |
| Våd eller sammenfaldet isolering | Calidi udsuger gammel isolering og anbefaler ny løsning til konstruktionen | Bedre varmeeffekt og mindre risiko for at fugt bliver lukket inde |
| Mindre boligforening med gentagne klager fra øverste etage | Vi kombinerer energivejledning, isoleringsfaglig vurdering og udførelse | Et mere afklaret beslutningsgrundlag og en mere effektiv proces |
Calidi dækker hele Sjælland og Lolland-Falster, så du får en lokal samarbejdspartner med erfaring i den type ældre og nyere tagkonstruktioner, der ofte giver udfordringer med fugt, ventilation og utilstrækkelig isolering.
Calidi rådgiver om materialevalg efter skimmel, svamp og fugt i tagkonstruktionen
Det rigtige materiale afhænger af, hvordan taget er bygget, hvor fugten kommer fra, og hvordan konstruktionen skal fungere bagefter. Calidi rådgiver om papiruld, stenuld, glasuld og træfiber, så du ikke ender med et materialevalg, der passer dårligt til loftets opbygning eller til den måde fugten bevæger sig på i huset.
På flade tage kan Calidi også rådgive om udvendig isolering med EPS, hvor det er relevant. EPS bruges typisk som udvendig isolering på flade tage og er vandafvisende, hvilket kan være en vigtig egenskab i konstruktioner, hvor fugtsikkerhed skal tænkes med fra start.
Hvis skaderne er så omfattende, at tagkonstruktionen skal opbygges på ny, er isoleringskravene ikke noget, du bør tage let på. Calidi gør krav, opbygning og materialevalg konkrete tidligt i forløbet, så du får en løsning, der tager højde for både energikrav, fugtrisiko og den praktiske udførelse.
Når Calidi er det rigtige valg ved svamp i tagkonstruktion og isolering
Calidi er et stærkt valg, når du ikke kun vil have isolering, men vil have rækkefølgen, vurderingen og udførelsen gjort rigtigt fra starten. Det gælder især, hvis du vil undgå at bygge videre på en fugtskadet konstruktion.
Du vil typisk få mest ud af Calidi, hvis:
- Du vil have vurderet fugt og svamp før efterisolering: Vi hjælper dig med at afklare, om problemet ligger i ventilation, konstruktion eller eksisterende isolering.
- Du ønsker én partner til flere dele af opgaven: Calidi kan rådgive, fjerne gammel isolering, håndtere skimmel, svamp og insektangreb samt etablere ny isolering.
- Du vil have klar kommunikation om omfang og næste skridt: Vi siger tydeligt, hvornår isolering kan løse opgaven, og hvornår andre bygningsdele først skal udbedres.
Calidi kan også være det rigtige valg, hvis du lægger vægt på dokumenteret faglighed. Vores medarbejdere har gennemført kurser hos Protox i håndtering af råd, skimmel, svamp og insektindgreb, og Calidi er certificeret som ISOCELL-isolatør. Samtidig bygger vores løsninger på samarbejde med blandt andet Knauf og ISOVER, så du får rådgivning og materialeforståelse samlet i samme forløb.
Få en konkret vurdering af tagkonstruktion, fugt og isolering
Hvis du har tegn på svamp i tagkonstruktionen, mørke aftegninger på loftet, fugtig isolering eller en vedvarende lugt fra tagrummet, er det rigtige næste skridt en faglig vurdering før efterisolering. Calidi hjælper dig med at få overblik over skade, årsag, isoleringsbehov og den rigtige rækkefølge.
Kontakt Calidi, hvis du vil vide, om din tagkonstruktion kan udbedres og efterisoleres forsvarligt, eller om der først skal ske en større renovering. Så får du en løsning, der både beskytter huset og gør din investering i isolering mere sikker.